Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Więcej szczegółów tutaj.

Lokalna Grupa Działania "Dorzecze Bobrzy"

Otwarcie Wystawy Sienkiewiczowskiej

IMG 51116 listopada 2013 r. o godzinie 12. w Gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej p. Ewa Kopacz otwarła Wystawę Sienkiewiczowską, którą objęła również swoim honorowym patronatem. Dyrektor Robert Kotowski dziękując p. Marszałek za możliwość prezentowania w tak ważnym dla Polski miejscu wystawy poświęconej pisarzowi podkreślił jednocześnie fakt, że Muzeum Narodowe w Kielcach pielęgnuje nie tylko dziedzictwo materialne ale również niematerialne jakim zapewne jest twórczość wielkiego piewcy Henryka Sienkiewicza.

Wystawa, to jak powiedziała Agnieszka Kowalska-Lasek, kurator wystawy, konieczna próba przypominania o Henryku Sienkiewiczu – człowieku, pisarzu, społeczniku i patriocie, który poprzez swą twórczość krzepił serca kolejnych pokoleń Polaków w czasach niewoli, podczas pierwszej i drugiej wojny światowej a także po niej. Kierownik muzeum zwróciła uwagę, że jeszcze kilka lat temu nie było to konieczne, ale dziś coraz mniej osób sięga po książki autora Trylogii, pracownicy muzeum często spotykają się z elementarną niewiedzą. Tymczasem zbliża się rok 2016, rok wielkich rocznic: 170 urodzin i 100 rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza, a także 130 rocznicy ukończenia Potopu i 120 Quo vadis, książek, które na trwałe wpisały się w kulturę polską.  Muzeum Narodowe w Kielcach, którego oddziałem jest Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, rozpoczęło starania, aby rok 2016 został oficjalnie ogłoszony Rokiem Sienkiewiczowskim. To właściwy czas, przekonywała Agnieszka Kowalska-Lasek, aby z czytelnym przekazem wyjść poza Oblęgorek, w którym istniejące od 55 lat muzeum na co dzień dba o deponowanie pamięci
o Nobliście.
Wystawa, która będzie prezentowana w wielu miejscach Polski,  przygotowana we współpracy z Główną Biblioteką Lekarską w Warszawie przypomniała sylwetkę pisarza
a także wpływ, jaki jego książki miały na społeczeństwo, na postawy patriotyczne Polaków. Duże znaczenie ma fakt, iż wystawa została otwarta nieomal w przededniu święta niepodległości, niepodległości, która była wielkim marzeniem Henryka Sienkiewicza, a której niestety nie doczekał.
Otwierając wystawę Marszałek Sejmu p. Ewa Kopacz powiedziała m.in.: – To piękne słowo patriotyzm oznacza miłość do ojczyzny. Miłość, która wszystko znosi i wszystko przetrzyma, pozwala położyć na szali własną pomyślność, a nawet własne życie. Marszałek Sejmu podkreśliła, że Henryk Sienkiewicz w szczególny sposób dokumentował pamięć o pokoleniach Polaków, którzy w obliczu wojny musieli zdawać egzamin ze swojej miłości do kraju. – Zbyszko z Bogdańca, Jan Skrzetuski, Andrzej Kmicic, Michał Wołodyjowski to bohaterowie zbiorowej wyobraźni kolejnych pokoleń, którzy uosabiali cnoty takie jak dzielność, męstwo, szlachetność, poświęcenie, a wszystko to kładli w darze na ołtarzu ojczyzny – powiedziała Marszałek Ewa Kopacz, przypominając postaci z sienkiewiczowskich utworów. Zaznaczyła też, że patriotyzm jest wartością ponadczasową, potrzebną w każdych okolicznościach.
Wydawało się, że krzepiąca rola Trylogii powinna się skończyć w 1918 roku, ale niestety już po dwudziestu latach stała się ona ponownie aktualna. Podczas II wojny światowej Potop znów krzepił ducha cierpiącego narodu, budził nadzieję lepszego jutra, zachęcał do ruchu oporu, do walki o wolną Polskę. Z powieści Sienkiewicza uczono prawdziwego patriotyzmu i poświęcenia dla ojczyzny. Znamienne jest, że 387 osób przyjęło pseudonimy rodem z książek Noblisty, znajdując w nich siłę i nadzieję.
Przygotowana wystawa to również forma uczczenia przypadającej w październiku 2013 r.  55. rocznicy otwarcia muzeum w Oblęgorku i promocja w Polsce jego zbiorów.
Oblęgorek to miejsce szczególne, będące symbolem jedności wszystkich Polaków, którzy rozdarci między zaborców, potrafili się zjednoczyć w imię wspólnego celu, którym było uhonorowanie człowieka nazwanego „ojcem narodu”- mówiła w swoim przemówieniu Agnieszka Kowalska-Lasek. Wiele lat temu dar narodu oczarował Henryka Sienkiewicza, dziś poprzez bezcenne  zbiory pomaga poznać pisarza i jego twórczość. Przygotowana wystawa jest zaproszeniem do tego miejsca.
W uroczystym otwarciu oprócz potomków Henryka Sienkiewicza wraz z seniorką rodu p. Jadwigą Sienkiewicz – wnuczką pisarza udział wzięli parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej Renata Janik, Marzena Okła-Drewnowicz, Marek Gos a także starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, Jacek Kowalczyk Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk oraz przewodniczący Rady Gminy Stanisław Zdyb.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z tej uroczystości - plik do pobrania tutaj